Obroża dla psa – jak wybrać dobrze?

2017-12-13 trendzik 0 Comments


Obroża dla psa to oczywiście obowiązkowy element tzw. psiej wyprawki. Bez niej ciężko wyobrazić sobie m.in. spacery. Dobrze dobrana i wygodna zapewnia psu bezpieczeństwo i pozwala na kontrolowanie jego zachowania. Jednak okazuje się, że wybór odpowiedniej obroży wcale nie jest taki łatwy jak się na początku wydaje.

Podczas zakupów warto pamiętać o tym, aby dopasować obrożę do wielkości i gabarytów psa. Jej długość musi zostać dopasowana do obwodu szyi zwierzaka. Za luźna zostanie ściągnięta przez głowę, a za ciasna będzie po prostu uciskać szyję. W tym przypadku dobrze sprawdza się tzw. metoda dwóch palców. Psu zakłada się obrożę i umieszcza między nią i szyją dwa palce. Powinny się one mieścić tam bez problemu, ale jednocześnie dotykać skóry zwierzaka.

Ogromne znaczenie ma także materiał, z którego obroża dla psa jest wykonana. Musi być on bowiem wytrzymały i trwały, tak by smycz nie zerwała się, gdy pies tylko ją szarpnie lub pociągnie. Poza tym warto postawić na materiał szybkoschnący i łatwy do czyszczenia. Niestety twarde podbicie może również wycierać sierść lub tworzyć na niej mało estetyczne kołtuny, zwłaszcza u ras długowłosych.

Wiele zależy też od samego charakteru spacerów. W przypadku psów, które często powodują lepiej zrezygnować z klasycznych obroży parcianych. Szybko nasiąkają one wodą i rozwijają się w nich drobnoustroje. Również i obroże skórzane mają swoje wady – niekiedy mogą obcierać szyję psa i być dla niego po prostu mało wygodne.

Leave a Reply: